28.4.09

Valeriu Catânsus - 31 ani!

Valeriu Catânsus, alias "Catic", jucător la echipa Tom Tomsk, Rusia, şi-a sărbătorit luni, 27 aprilie, ziua de naştere! Cu această ocazie îi adresez "La Mulţi Ani!"!

Născut pe 27 aprilie 1978 la Chişinău, Catic a evoluat la Agro Chişinău (1994-97), Zimbru Chişinău (1997-2002), Cernomoreţ Odesa (2002-2003), Arsenal Tula (2004), Tom Tomsk (din 2005). Cu Zimbru a câştigat de 3 ori Campionatul Moldovei şi de 2 ori Cupa! A înscris golul victoriei în finala Cupei Moldovei din anul 1998! A susţinut 51 de meciuri pentru Naţionala Moldovei, ultima oară pe 6 iunie 2007 în Grecia, când formaţia noastră a suferit înfrângere cu scorul 1-2, golul victoriei fiind marcat de Liberopoulos în minutul 5 de prelungiri! A ales să nu vină la meciul următor al Naţionalei noastre, amicalul din Letonia, preferând să se concentreze la jocurile echipei sale care lupta în acel moment pentru evitarea retrogradării! Astfel a intrat în dizgraţia lui Dobrovolski, care nu l-a mai convocat la Naţională. Păcat, deoarece ar putea să aducă folos reprezentativei noastre.

Întotdeauna mi-a plăcut de Catânsus. Pare timid, însă este o primă impresie greşită. Chiar dacă are unele carenţe la capitolul tehnic, Valeriu este un adevărat luptător, care nu s-a temut niciodată să pună piciorul la bătaie. A făcut parte din echipa lui Semion Altman, care a făcut furori în Europa şi a fost de două ori aproape de calificarea în faza grupelor Ligii Campionilor!